Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
Planujesz inwestycję, np. budowę dużego obiektu handlowego? Taka inwestycja może wymagać uchwalenia lub zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli chcesz wybudować coś innego niż przewiduje plan miejscowy to złóż wniosek o jego zmianę. Przeczytaj opis usługi i dowiedz się, jak wygląda proces uchwalania i zmiany planu miejscowego.
Kogo dotyczy
Każdy kto chce załatwić sprawę związaną z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
Czas realizacji
Przepisy nie regulują, w jakim terminie uchwala się plan miejscowy. Jest to procedura długotrwała – w zależności od stopnia skomplikowania planu i wielkości terenu objętego planem, na uchwalenie planu możesz czekać od kilku miesięcy do kilku lat.
Wymagane dokumenty
1. Wniosek o uchwalenie lub zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
2. Mapa ewidencyjna
3. Mapa zasadnicza
Opłaty
Usługa jest bezpłatna. Dodatkowe opłaty możesz ponieść, tylko w przypadku realizacji tej usługi przez pełnomocnika (informacje na temat pełnomocnictwa).
Tryb odwoławczy
Od planu miejscowego nie możesz się odwołać. Możesz natomiast zaskarżyć uchwałę do sądu administracyjnego, po uprzednim wezwaniu rady gminy do usunięcia stwierdzonego przez ciebie naruszenia prawa.
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie wymaganego zakresu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
- Ustawa z dnia 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych
- Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze